אינטליגנציה פיננסית – איי-קיו פיננסי

אינטליגנציה פיננסית עוסקת ביכולת להתנהל עם כסף ושפע באופן חיובי. היכולת להגיע לרווחה כלכלית הולכת וגדלה היא יכולת נלמדת (כמובן שכישרון לא מזיק). על מנת לפתח את האינטליגנציה הפיננסית יש להבין תחילה מהי אינטליגנציה פיננסית. אפשר להגדיר אינטליגנציה פיננסית במספר ממדים והיבטים שנדון בהם למטה (ראו גם רעיונות אבא עשיר אבא עני).

ניהול תקציב – תזרים מזומנים חיובי

תזרים מזומנים קשור לשאלה של הכנסות פחות הוצאות. בשורה התחתונה זה פחות משנה כמה אתם מרוויחים, זה יותר משנה האם ההכנסות שלכם גדולות מההוצאות שלכם ובכמה. ניהול תזרים מזומנים הוא אחת המיומנויות החשובות ביותר בנושא ניהול כלכלת המשפחה, החינוך הפיננסי והיכולת להיות עשירים.  זוהי מיומנויות חשובה מאין כמותה. מי שמנהלים תזרים מזומנים חיובי גדול הם בעלי אינטליגנציה פיננסית גדולה יותר ממי שמנהלים תזרים מזומנים חיובי קטן יותר, ושניהם בעלי אינטליגנציה פיננסית גדולה יותר ממי שמנהלים תזרים מזומנים שלילי (כלומר שההוצאות גדולות מההכנסות). שימו לב שתזרים מזומנים חיובי לא מבחין בין אם אתם מרוויחים הרבה או מעט כך שמי שמרוויח הרבה ומוציא יותר ממה שמרוויח האינטליגנציה הפיננסית שלו היא נמוכה יותר ממי שמרוויח מעט, אבל מוציא פחות ממה שמרוויח.

להרוויח יותר כסף

אם אנחנו מסתכלים על עולם השכירים או העצמאים הקטנים (הכוונה לאלה שנמצאים בצד השמאלי של הרביעים) ניתן להסתכל על ממד להרוויח כסף. אפשר להגיד להגיד שככל שאתם מרוויחים יותר כסף כך האינטליגנציה הפיננסית שלכם יותר גבוהה. כלומר אם אתם מרוויחים 35,000 לחודש בממד הלהרוויח כסף האינטליגנציה הפיננסית שלכם גבוהה יותר מאשר מי שמרוויחים רק 5000 שח לחודש.

מיסים

עולם החשבונאות הוא עולם שהרבה רואים אותו כמשעמם אבל יש לו השפעה עצומה על החיים שלנו. למעשה מיסים זוהי אחת ההוצאות הגדולות ביותר (אם לא הגדולה ביותר) שאנשי המעמד הבינוני מוציאים. (תשלום מיסים גבוה יותר מאשר תשלום דירה). מי שמשלם פחות מיסים (באופן חוקי) הוא בעל אינטליגנציה פיננסית גבוהה יותר.

הגנה על הכסף: עמלות והונאות

על כל צעד ושעל יש הרבה שרוצים לנגוס בכסף שלכם. (בנוסף למיסים שמשלמים). מעבר להונאות מסוגים שונים הרי שיש תשלומי עמלות, ריביות מופרכות ודברים נוספים ודברים נוספים שנוגסים בכסף שלכם. אנשים שיודעים להגן על כספם בצורה טובה יותר הם בעלי אינטליגנציה פיננסית גבוהה יותר.

מינוף הכסף

מינוף הכסף בדרכים שונות הוא גם מימד של אינטליגנציה פיננסית. תשואה על ההשקעה  הוא מונח חשוב להבנה אשר מהווה מדד לאי-קיו פיננסי. מי שמצליח להגדיל את כספו בצורה מהירה יותר הוא בעלי אינטליגנציה פיננסית גדולה יותר. שימו לב שהשקעה בקרנות נאמנות, תעודות סל וכד' מהוות אומנם מינוף של הכסף, אבל זהו  מינוף דל יחסית.

יצירת נכסים מניבים  – הכנסה פסיבית

נכסים מניבים אילו הם נכסים שעובדים כמעט בלי שום התערבות מצידכם. מה שנקרא לעתים הכנסה פסיבית. מי שמצליח ליצור נכסים שמניבים יותר הכנסה פסיבית הוא בעלי איי-קיו פיננסי טוב גבוה יותר.

הנאה וסיפוק מהכסף

כל הכסף בעולם לא יכול בשל עצמו לגרום לאנשים להיות מאושרים. יחד עם זאת יש להבין ששימוש נכון בכסף להנאה וסיפוק בחיים מהווה אף הוא רכיב של אינטליגנציה פיננסית.