ההבדל בין תזרים מזומנים (השקעה) לבין רווח הון (ספקולציה)

כאשר מבינים את הרביעים השונים לפי אבא עשיר אבא עני, מבינים שכל אחד מהם מתייחס לעולם הכלכלי באופן שונה. במאמר זה אסביר את ההבדל המהותי ליחס להשקעות: בין תזרים מזומנים חיובי, לבין רווח הון.

תזרים מזומנים חיובי בהקשר להשקעה

כאשר אתם משקיעים כסף לפי רביע I לפי גישת אבא עשיר אבא עני אתם צריכים לראות תוצאות מידיות בתזרים המזומנים שלכם. כלומר ההשקעה צריכה להניב לכם כסף כבר עכשיו.

למשל:

אם קניתם נדלן עם משכנתא, ואתם משלמים כל חודש משכנתא, ובמקביל אתם מקבלים שכר דירה אז שכר הדירה צריך להיות יותר מהמשכנתא. באופן הזה "יישאר לכם עודף" כך שתזרים המזומנים יהיה חיובי.

הדבר נכון לכל עסק שאתם קונים או מפתחים. תשלום החובות לעסק צריך להיות פחות מאשר מה שאתם מקבלים על העסק באופן קבוע (לפי בסיס חודש/רבעוני/שנתי).

זוהי מהות ההשקעה לפי המחשבה של קיוסקי. זוהי מהות ההשקעה שמייצגת את האינטליגנציה של הצד הימני של הטבלה של הרביעים

רווח הון

רווח הון היא לא הדרך שכדאי לכוון אליה לפי הגישה של אבא עשיר אבא עני. הגישה של רווח הון היא למעשה הגישה להשקעות של המעמד הבינוני. לפי גישה זאת אתם קונים נכס מסוים מתוך כוונה שהוא יעלה. הבעיה ברעיון הזה הוא שאתם מנסים לנבא את השוק.

ניבוי שוק הוא דבר שכנראה נידון לכישלון. קשה לחזות את כל הדברים שעשוים ועלולים לקרות.

למשל:

כאשר אתם קונים דירה, ואתם מקווים שעוד מספר שנים הדירה תכפיל את ערכה. יתכן כמובן שזה מה שיקרה, אבל יתכן גם שזה לא מה שיקרה. ולפיכך, יתכן שגם תפסיקו חלק מכספיכם.

הגישה של רווח הון היא גישה מאוד ספקולטיבית, כלומר אתם עושים ספקולציה מתוך רצון להרוויח. יתכן שתצליחו ויתכן שלו. רמת הסיכון בספקולציה היא רמת סיכון גבוה למדי.

סיכום

ספקולנטים קונים נכסים מכיון שהם שהם מקווים שמשהו יקרה (שערך הנכס יעלה). לעומתם משקיעים קונים נכס מכיוון שהם יודעים מה יקרה איתו. זהו הבדל מהותי. 

נסו ליצור דרכים להשיג תזרים מזומנים חיובי, נסו פחות להסתמך על ספקולציות. מובן שכדאי לקנות נכסים שאתם חושבים שערכם יעלה, או שאתם קונים אותם במחיר של 20% או פחות ממחיר השוק. אבל על תסתמכו על ספקולציות, זה מסוכן.